آهوی کوهی

قرآن شناسی، ادبیّات فارسی و زبان شناسی

آهوی کوهی

قرآن شناسی، ادبیّات فارسی و زبان شناسی

آهوی کوهی

«مرگ تمدّن‌ها زمانی فرامی‌رسد که بزرگان، به پرسش‌های تازۀ مردم، پاسخ‌های کهنه بدهند» (ویل دورانت).

لیلا رحمتیان (داستان کوتاه: گهوارۀ روشن)


از در نیمه باز آپارتمان که وارد شدم تصویر گرگ و میش خانه قلبم را فشرد چرا همه جا در سایه فرو رفته بود؟ چرا هیچ کس اینجا نبود؟ اثاث خانه وجود کودکی را فریاد میزد.
از صندلی کودک کنار آشپزخانه گرفته تا اتاق بچه و لگن کنار دستشوئی همه و همه گویای وجود کودکی خردسال بود، اما خودش کجا بود؟
کجای دالانها پنهان شده بود؟ پس چرا صدای بلند خنده اش نمی آمد؟
تصویرهای ساکت ولی خندان او روی دیوارها دلم را لرزاند، چرا خندۀ این کودک بی صدا بود؟ چرا هیچ نمی گفت؟ چرا تصویرها این چنین خیرۀ من بودند؟ چرا صدایم می کردند؟ من کجا بودم، که بودم، اینجا چه می کردم؟ این کودک که بود که در تصویرها مرا صدا می کرد؟
ناگهان دردی در وجودم پیچید چیزی زیر پایم له شد، خم شدم، تکه ای از اسباب بازی کودک پایم را به درد آورده بود، با لبخند خواستم اسباب بازی اش را پس بدهم، اما کودک خندان روبه روی من تصویر قاب شدۀ روی دیوار بود.
از دالان که گذشتم دری نیمه باز مرا به سوی خود می خواند شاید می گفت بیا داخل من جواب سؤالهای تو هستم، از در که رد شدم اتاق کودک روبه رویم بود.
از پنجره جغدی شوم سایه بر اتاق انداخته بود تخت کودک خالی بود اما ...
کنار تخت روی زمین تابوتی سپید با پرهای زیبای ققنوس زینت داده شده بود و رختخوابی از پر قو که کودکی در آن آرمیده بود؛ یا شاید به خواب ابدی رفته بود! جغد شوم بر پنجره کوبیده شد، صدای شکستن شیشه مرا به خود آورد! چه می دیدم؟!
این کودک آرمیده در تابوت طفل من است! وای ... وحشت در وجودم پیچید، زانوانم خم شد، پیکرم در وجودم شکست؛ کنار تابوت زانو زدم، خواستم دست ببرم تا نوازش کنم صورت طفلکم را که ناگهان کودک درون تابوت به گریه افتاد!
از خواب پریدم کودک در گهواره بود نه در تابوت!
لبخند خوشحالی لبانم را گشود، سینه ام سنگین شد، شادی دستانم را به گزگز انداخت، سینه ام سوخت، قلبم از شادمانی نزدیک بود بایستد!
خواستم کودکم را در آغوش بگیرم و پستان در دهانش بگذارم اما ... دستم بی حرکت کنار بدنم یخ زده بود.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی